  • BZX79C24-T50A
BZX79C24-T50A
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C24-T50A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX79C24-T50A
Datasheet:
BZX79C24-T50A
Purchasing and Inquiry
BZX79C24-T50A Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 16.8V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.For operation, diode reaches 1.5V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79C24-T50A Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 5mA
BZX79C24-T50A Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX79C24-T50A applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C24-T50A
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    2
  • Weight
    80g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Capacitance
    33pF
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX79C24
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA