  • BZX79C33-T50A
BZX79C33-T50A
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C33-T50A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX79C33-T50A
Datasheet:
BZX79C33-T50A
Purchasing and Inquiry
BZX79C33-T50A Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 23.1V.Voltage (Tol) is limited to 5%.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 2mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 100mA is supplied.
BZX79C33-T50A Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA
BZX79C33-T50A Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX79C33-T50A applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C33-T50A
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    2
  • Weight
    80g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    25pF
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX79C33
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 23.1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    2mA