  • BZX84-C27/DG/B2,21
BZX84-C27/DG/B2,21
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C27/DG/B2,21
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C27/DG/B2,21
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
80Ohm ±5% 50nA @ 18.9V -65°C~150°C TJ TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C27/DG/B2,21
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V