  • BZX84-C11,215
BZX84-C11,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C11,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C11,215
Datasheet:
BZX84-C11,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-C11,215 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84-C11,215 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84-C11,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-C11,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C11,215
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    11V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZX84C11
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW