  • BZX84-C5V6,215
BZX84-C5V6,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C5V6,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C5V6,215
Datasheet:
BZX84-C5V6,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-C5V6,215 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX84-C5V6,215 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84-C5V6,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-C5V6,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C5V6,215
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1999
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZX84C5V6
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA