  • BZX84-C5V1,215
BZX84-C5V1,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C5V1,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C5V1,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84-C5V1,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-C5V1,215 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 2V is required.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device functions best with a peak reverse voltage of 6A.
BZX84-C5V1,215 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84-C5V1,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-C5V1,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C5V1,215
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C5V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Forward Current
    200mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    6A
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Voltage
    7.65V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Height
    1.1mm