  • BZX84-C6V8/DG/B3,2
BZX84-C6V8/DG/B3,2
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-C6V8/DG/B3,2
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-C6V8/DG/B3,2
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 2μA @ 4V -65°C~150°C TJ TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-C6V8/DG/B3,2
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    15Ohm