  • BZX84B13VLT116
BZX84B13VLT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B13VLT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84B13VLT116
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84B13VLT116
Purchasing and Inquiry
BZX84B13VLT116 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 8V.Zener (Nom) voltage is reduced to 13V during operation.
BZX84B13VLT116 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
BZX84B13VLT116 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BZX84B13VLT116 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B13VLT116
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2.3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V