  • BZX84B7V5LT1G
BZX84B7V5LT1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B7V5LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84B7V5LT1G
Datasheet:
BZX84B7V5LT1G
Purchasing and Inquiry
BZX84B7V5LT1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 5V.Voltage (Tol) is limited to 2%.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 1μA.
BZX84B7V5LT1G Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZX84B7V5LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84B7V5LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B7V5LT1G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B7V5
    1
  • Working Voltage
    7.5V
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm