  • BZX84B8V2-HE3-08
BZX84B8V2-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B8V2-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B8V2-HE3-08
Datasheet:
BZX84B8V2-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 8.2V 700nA @ 5V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 1799
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B8V2-HE3-08
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    700nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%