  • BZX84B9V1LT1G
BZX84B9V1LT1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B9V1LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84B9V1LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84B9V1LT1G
Purchasing and Inquiry
BZX84B9V1LT1G Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 1.98% is the maximum possible.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 500nA.
BZX84B9V1LT1G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 10mA
BZX84B9V1LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84B9V1LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B9V1LT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    9.1V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B9V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    9.1V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    1.98%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA