  • BZX84C12
BZX84C12
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C12
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C12
Datasheet:
BZX84C12
Purchasing and Inquiry
BZX84C12 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX84C12 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
BZX84C12 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C12 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX84C12.
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    BZX84C12
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    25Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V