  • BZX84C16
BZX84C16
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C16
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C16
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C16
Purchasing and Inquiry
BZX84C16 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 11.2V is required.Reverse leakage currents can reach 50nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16.2V.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 50nA is recommended for this device to function fully.
BZX84C16 Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 5mA
BZX84C16 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C16 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C16
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX84C16.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    105pF
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Base Part Number
    BZX84C16
  • Working Voltage
    16V
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    16V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16.2V
  • Zener Voltage
    16.2V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    930μm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    3.05mm