  • BZX84C27
BZX84C27
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C27
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C27
Datasheet:
BZX84C27
Purchasing and Inquiry
BZX84C27 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 18.9V.50nA is the maximum reverse leakage current.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 27V.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84C27 Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 5mA
BZX84C27 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C27 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C27
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX84C27.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±7%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    70pF
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Base Part Number
    BZX84C27
  • Working Voltage
    25V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohms
  • Test Current
    2mA
  • Breakdown Voltage
    27V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    930μm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm