  • BZX84C36-G3-08
BZX84C36-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C36-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX84C36-G3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C36-G3-08
Description:
90Ohms ±5% 36V 50nA @ 25.2V -55°C~150°C 300mW TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C36-G3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    90Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    5%