  • BZX84C4V3
BZX84C4V3
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C4V3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C4V3
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C4V3
Purchasing and Inquiry
BZX84C4V3 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 5μA.
BZX84C4V3 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA
BZX84C4V3 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C4V3 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C4V3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX84C4V3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±7%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    450pF
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    4.3V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Base Part Number
    BZX84C4V3
  • Working Voltage
    4.3V
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    4.3V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    930μm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm