  • BZX84C4V7LT116
BZX84C4V7LT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C4V7LT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84C4V7LT116
Datasheet:
BZX84C4V7LT116
Purchasing and Inquiry
BZX84C4V7LT116 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 150mA.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
BZX84C4V7LT116 Features
reverse leakage current of 3μA @ 150mA
3μA @ 150mA is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84C4V7LT116 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BZX84C4V7LT116 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C4V7LT116
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±6.38%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 150mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Working Test Current
    5mA