  • BZX84C6V2ET1G
BZX84C6V2ET1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C6V2ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C6V2ET1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C6V2ET1G
Purchasing and Inquiry
BZX84C6V2ET1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 4V.A voltage of 6.45% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage current reaches 3μA at its maximum.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 3μA is recommended.
BZX84C6V2ET1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA
BZX84C6V2ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C6V2ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C6V2ET1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    6.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA