  • BZX85C18-T50A
BZX85C18-T50A
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C18-T50A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX85C18-T50A
Datasheet:
BZX85C18-T50A
Description:
DIODE ZENER 18V 1W DO41
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C18-T50A
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    245mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZX85C18
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 12.5V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    15mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    17.95V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    15mA