  • BZX85C33
BZX85C33
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C33
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX85C33
Datasheet:
BZX85C33
Purchasing and Inquiry
BZX85C33 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 23V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 8mA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
BZX85C33 Features
reverse leakage current of 500nA @ 23V
500nA @ 23V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 8mA
BZX85C33 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX85C33 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX85C33.
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Weight
    245mg
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Impedance
    35Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 23V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    35Ohms
  • Test Current
    8mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    8mA
  • Diameter
    2.72mm
  • Height
    6.35m
  • Length
    5.2mm