  • C0402C100C5GAC7867
C0402C100C5GAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0402C100C5GAC7867
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C100C5GAC7867
Package:
0402
Datasheet:
Description:
10pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 9866
Step5Bar-code shipping tag
C0402C100C5GAC7867
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    2.5%
  • Negative Tolerance
    2.5%
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm