  • C0402C102J5JACTU
C0402C102J5JACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C102J5JACTU
HK JDW NO:
417-C0402C102J5JACTU
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 7494
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0402C102J5JACTU
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    U2J
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm