  • C0402C105M4PACTU
C0402C105M4PACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C105M4PACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C105M4PACTU
Package:
0402
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 67322
Step5Bar-code shipping tag
C0402C105M4PACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C