  • C0402C153J4RAC7867
C0402C153J4RAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0402C153J4RAC7867
HK JDW NO:
417-C0402C153J4RAC7867
Description:
SMD Comm X7R 0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 17638
Step5Bar-code shipping tag
C0402C153J4RAC7867
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%