  • C0402T150J5GCL
C0402T150J5GCL
advertisement
Manufacturer No:
C0402T150J5GCL
HK JDW NO:
417-C0402T150J5GCL
Package:
0402
Datasheet:
Description:
15pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
C0402T150J5GCL
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm