  • C052C271J2G5CA7301
C052C271J2G5CA7301
advertisement
Manufacturer No:
C052C271J2G5CA7301
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C052C271J2G5CA7301
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
270pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
C052C271J2G5CA7301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK; TR, 12 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm