  • C052G102F1G5CM
C052G102F1G5CM
advertisement
Manufacturer No:
C052G102F1G5CM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C052G102F1G5CM
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C052G102F1G5CM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm