  • C052G202F5G5CS
C052G202F5G5CS
advertisement
Manufacturer No:
C052G202F5G5CS
HK JDW NO:
417-C052G202F5G5CS
Description:
2nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C052G202F5G5CS
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm