  • C052K822K1X5CA7301
C052K822K1X5CA7301
advertisement
Manufacturer No:
C052K822K1X5CA7301
HK JDW NO:
417-C052K822K1X5CA7301
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
8.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
C052K822K1X5CA7301
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    8.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-11015
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm