  • C0603C102K5GECAUTO
C0603C102K5GECAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0603C102K5GECAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603C102K5GECAUTO
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
ESD SMD Auto C0G 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0603C102K5GECAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESD SMD Auto C0G
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, ESD Protection
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm