  • C0603C103KARACAUTO
C0603C103KARACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0603C103KARACAUTO
HK JDW NO:
417-C0603C103KARACAUTO
Description:
SMD Auto X7R 0.01μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 96130
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0603C103KARACAUTO
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Auto X7R
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.01μF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm