  • C0603C150G1GACTU
C0603C150G1GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0603C150G1GACTU
HK JDW NO:
417-C0603C150G1GACTU
Datasheet:
C0603C150G1GACTU
Description:
SMD Comm C0G 15pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0603C150G1GACTU
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK CASSETTE; TR, PUNCHED PAPER, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    700μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm