  • C0603C161J1GAC7867
C0603C161J1GAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0603C161J1GAC7867
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603C161J1GAC7867
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm C0G 160pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 13026
Step5Bar-code shipping tag
C0603C161J1GAC7867
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm