  • C0603C241J5GAC7867
C0603C241J5GAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0603C241J5GAC7867
HK JDW NO:
417-C0603C241J5GAC7867
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm C0G 240pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 4000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0603C241J5GAC7867
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    240pF
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm