  • C0603C821J4RACTU
C0603C821J4RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0603C821J4RACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603C821J4RACTU
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R 820pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0603C821J4RACTU
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    820pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm