  • C0603T472K5RCL
C0603T472K5RCL
advertisement
Manufacturer No:
C0603T472K5RCL
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603T472K5RCL
Package:
0603
Datasheet:
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
C0603T472K5RCL
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm