  • C0805C104Z5VACTU
C0805C104Z5VACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C104Z5VACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805C104Z5VACTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm Y5V 0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 30312
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0805C104Z5VACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm Y5V
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    750μm
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm