  • C0805C333M3HAC
C0805C333M3HAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C333M3HAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805C333M3HAC
Package:
Datasheet:
Description:
33nF Ceramic Capacitor 20% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C0805C333M3HAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X8R
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm