  • C0805N561K5GRH
C0805N561K5GRH
advertisement
Manufacturer No:
C0805N561K5GRH
HK JDW NO:
417-C0805N561K5GRH
Description:
560pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805N561K5GRH
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560pF
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm