  • C0805S272K5RACAUTO
C0805S272K5RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0805S272K5RACAUTO
HK JDW NO:
417-C0805S272K5RACAUTO
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Auto X7R FE 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 3090
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0805S272K5RACAUTO
    Select All
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Auto X7R FE
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Floating Electrode
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.78mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm