  • C0805T105K4RBL
C0805T105K4RBL
advertisement
Manufacturer No:
C0805T105K4RBL
HK JDW NO:
417-C0805T105K4RBL
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805T105K4RBL
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.9mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V