  • C0805T333J5RACTU
C0805T333J5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805T333J5RACTU
HK JDW NO:
417-C0805T333J5RACTU
Description:
SMD COTS X7R 0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805T333J5RACTU
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.2mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    780μm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD COTS X7R
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%