  • C0805T561J1GCLTU
C0805T561J1GCLTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805T561J1GCLTU
HK JDW NO:
417-C0805T561J1GCLTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805T561J1GCLTU
Description:
SMD COTS C0G 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805T561J1GCLTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD COTS C0G
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.78mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm