  • C1206C105K5RAC
C1206C105K5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C1206C105K5RAC
HK JDW NO:
417-C1206C105K5RAC
Package:
Datasheet:
C1206C105K5RAC
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 40770
Step5Bar-code shipping tag
C1206C105K5RAC
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Voltage
    50V
  • Height
    780μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm