  • C1206C106K3RACAUTO
C1206C106K3RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1206C106K3RACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1206C106K3RACAUTO
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
SMD Auto X7R 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 2000
Step5Bar-code shipping tag
C1206C106K3RACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%