  • C1206C106M8RACTU
C1206C106M8RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C106M8RACTU
HK JDW NO:
417-C1206C106M8RACTU
Package:
Datasheet:
Description:
10μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2591
Step5Bar-code shipping tag
C1206C106M8RACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness
    1.8034mm