  • C1206C106M9PACTU
C1206C106M9PACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C106M9PACTU
HK JDW NO:
417-C1206C106M9PACTU
Description:
SMD Comm X5R 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 7297
Step5Bar-code shipping tag
C1206C106M9PACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X5R
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    6.3V
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm