  • C1206C121MBGACTU
C1206C121MBGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C121MBGACTU
HK JDW NO:
417-C1206C121MBGACTU
Description:
120pF Ceramic Capacitor 20% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C1206C121MBGACTU
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm