  • C1206C182J5RALTU
C1206C182J5RALTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C182J5RALTU
HK JDW NO:
417-C1206C182J5RALTU
Datasheet:
C1206C182J5RALTU
Description:
SMD Comm X7R SnPb 1800pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206C182J5RALTU
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R SnPb
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.78mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm