  • C1206C684J4RACTU
C1206C684J4RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C684J4RACTU
HK JDW NO:
417-C1206C684J4RACTU
Datasheet:
C1206C684J4RACTU
Description:
SMD Comm X7R 0.68μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206C684J4RACTU
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.047 1.20mm
  • Thickness
    1.1938mm